Robinia akacjowa

Robinia akacjowa, grochodrzew biały, robinia biała, grochodrzew akacjowaty (Robinia pseudoacacia L.) to gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru USA, rozprzestrzeniła się i aklimatyzowała na wszystkich (z wyjątkiem Antarktydy) kontynentach świata.

Do Europy sprowadzona została w roku 1601 jako drzewo ozdobne, sadzona w była parkach, a później w lasach. Robinia akacjowa często potocznie (błędnie) nazywana akacją. Nazwa robinia pochodzi od nazwiska francuskiego ogrodnika Jeana Robina, który jako pierwszy sprowadził ją do Europy.
Jest gatunkiem inwazyjnym, samorzutnie rozprzestrzeniającym się. Występuje w miejscach ciepłych i suchych (widne lasy, suche zarośla, zadrzewienia śródpolne). Wysusza podłoże w głębszych warstwach, natomiast wierzchnią warstwę wzbogaca w azot. Ma małe wymagania glebowe, jest natomiast rośliną światłolubną. Kwitnie od maja do czerwca, często powtarza kwitnienie. Kwiaty białe zebrane w zwisające grona do 20 cm długości, oblatywane masowo przez pszczoły. Robinia należy do najbardziej miododajnych roślin, niestety nektaruje obficie tylko w okresie ciepłej i prawie upalnej pogody. Wydajność miodowa jednego dużego drzewa określana jest na ok. 65 kg.

akacja3