Twórcą pszczoły Buckfast był brat Adam, benedyktyński mnich opiekujący się pasieką w angielskim opactwie Buckfast Abbey w Buckfasleight.
Urodził się 3 sierpnia 1898 roku jako Karl Kehrle w Mittelbiberach w Wirtembergii (Niemcy). Będąc chorowitym chłopcem, w wieku dwunastu lat został oddany do klasztoru ojców benedyktynów w angielskim hrabstwie Devon. W 1915 roku z powodów zdrowotnych został oddelegowany do pomocy bratu Kolumbanowi w klasztornej pasiece, gdzie zaczął podejmować pierwsze próby uzyskania odpornej pszczoły przystosowanej do lokalnych warunków. W 1919 roku złożył śluby wieczyste i przyjął imię zakonne brat Adam, a także objął kierownictwo nad klasztorną pasieką.
Zafascynowany książką prof. Ludwika Armbrustera Bienenzuchtungskunde od 1920 roku rozpoczął pierwsze doświadczenia z krzyżówką pszczoły cypryjskiej. Pięć lat później na wrzosowiskach Dartmoor zorganizował trutowisko, na którym prowadził pracę hodowlana i testował nowe krzyżówki. W roku 1948 przeprowadził sztuczną inseminację wyselekcjonowanych matek. Od lat pięćdziesiątych podróżował po Europie i Afryce Północnej w celu poszukiwania najlepszych linii pszczół, m.in. w 1987 w górach Kilimandżaro na terenach Tanzanii i Kenii poszukiwał dziko żyjących rodzin pszczół scutellaty (Apis melifera scutellata) i monticoli (Apis mellifera monticola), które wśród pszczół afrykańskich odznaczają się niezwykłą łagodnością. W poszukiwaniu pszczół silnych, odpornych i miodnych przemierzył ponad 100 tys. mil. Swoje doświadczenia opisał w książkach: Auf der Suche nach den besten Bienenstämmen (1975) oraz Zuchtung der Honigbiene – ein Beitrag zu Bienenzuchtungskunde (1983).
Za swoje osiągnięcia Brat Adam otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia. W 1964 roku, będąc już znanym praktykiem, został doradcą Angielskiego Związku Pszczelarskiego (dziś IBRA). W 1973 otrzymał z rąk królowej angielskiej Elżbiety II Order Oficera Imperium Brytyjskiego (Officer of the most Exellent Order of the British Empire). 13 maja 1974 został uhonorowany Federalnym Krzyżem Zasług Republiki Federalnej Niemiec (Bundesverdienstkreuz der Bundesrepublik Deutschland). Uzyskał dwa doktoraty honoris causa – 2 listopada 1987 Uniwersytetu Uppsala (Szwecja), a 13 lipca 1989 Uniwersytetu w Exeter (Devon). Te tytuły stały się oficjalnym potwierdzeniem zasług Brata Adama w świecie nauki. 29 października 1989 wygłosił referat na Kongresie Hodowców Pszczoły Buckfast i od tego czasu uważany jest za mentora Stowarzyszenia Hodowców Pszczoły Buckfast.
Brat Adam zmarł 1 września 1996 roku w 99 roku życia.
Jego wieloletnie eksperymenty, cierpliwe poszukiwania oraz wprowadzanie nowych rozwiązań w gospodarce pasiecznej spowodowały, że Brat Adam jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pszczelarzy wszech czasów.